LEST

LEST is a significant event in our school’s year.  Our 5th through 8th graders compete at LEST in a wide variety of Athletic and Academic events.  LEST is held every Presidents Day Weekend at Concordia University in Portland, OR.

 

With a huge gathering of students and schools, and wide range of events, LEST can be chaotic if you’re not prepared.

This page provides links to schedules, directions, and general information to make your LEST experience easier to navigate.

First, the LEST Home Page  is where you can find official schedules, directions, and more provided by Concordia University.

Secondly, the links below are specific to our school.  

Here is our Master Schedule specific to Zion Lutheran School.

 
Here’s the same information as the link above:
ZION LEST MASTER SCHEDULE

*Please note schedules are always subject to change. Arrive to events early to ensure you are in the right place at the right time.

THURSDAY, FEB. 15th
10:00 am ZION Choral Festival
11:28 am Instrumental- Elijah D- Luther 121
11:45 am– ZION Knowledge Bowl v. Hope
*Knowledge Bowl keeps playing matches as long as they keep
winning–Championship is at 2:30.(Priya,Calvin, Lily, Braden, Kierstin)
3:00-3:45 pm Opening Ceremonies- Concordia Gym

FRIDAY, FEB. 16th
8:30 am – 10:00 am 5th/6th Spelling Bee in SEAC (Priya/Calvin)
8:40 am – Vocal Ensemble – Ella J/Sophie H – St Michael’s
8:48 am- Vocal Ensemble- Maddi H/Luke M- St. Michael’s
8:30 am Boys Basketball @ Trinity Lutheran School ZION v. Trinity Bend #2
*(if win-see Friday, if lose- See Saturday)
10:00-11:30 am 7th/8th Spelling Bee in SEAC (Laura/Braden)
10:16 am Piano- Elijah D- St. Michael’s
10:24 am Piano- Luke M- St. Michael’s
10:32 am Piano- Lily O- St. Michael’s
11:00 am Girls Basketball @ Salvation Army ZION v. Zion SF or Trinity Kalispell
*(if win- see Saturday, if lose-see Saturday)
11:30 am -1:15pm– Math Competition (Ashley H., Luke H,Laura, Braden)
1:00 pm Cheer/Dance Coaches Meeting- Luther 118 (Mahlah/Bella/Sophie)
1:30 pm Science Exposition- Luther 220 and Luther 224 (Alex, Braidyn, Kjell, Braden)
2:00 pm ZION Drama- Fine Arts Building
*2:45 pm Boys Basketball @ Trinity Lutheran School v. Trinity Portland
(Win= Sat. 8:30 am @CU/ Lose= Sat. 9:45 am Salvation Army) See bracket after this
3:00 pm- Vocal- Maddi H- St. Michael’s
3:12 pm- Vocal- Luke M- St. Michael’s
3:20 pm- Vocal- Ella J- St. Michael’s
3:28 pm- Vocal- Priya K- St. Michael’s
3:00 pm-6:00 pm – Chess First Round — GRW 310(Caden, Braidyn, Laura, Braden)
3:30 pm-5:30 pm Robotics Coach Meeting and Practice – SEAC (Mr. Martin; optional for Robotics Team)
6:30 pm – 8:30pm Cheer and Dance Competition – Concordia Gym

SATURDAY, FEB. 17th
*8:30 am Boys Basketball @ Salvation Army
(Win= Sat. 12:15 pm @ Salvation Army (5th Place), Lose=No Game)
*8:30 am Girls Basketball (if lost on Friday) @ Trinity Lutheran School (3rd Place)
8:30 am-12:00 pm – Chess continued – GRW 310
8:48 am- Piano- Caden H @ St. Michael’s
8:56 am – Piano – Calvin J @ St. Michael’s
9:00 am -12:00 pm Robotics Competition – SEAC
*9:45 am Girls Basketball (if won on Friday) @ CU – Championship Game
3:00 pm – 4:00 pm Closing Ceremonies – Concordia Gym